מה זה כתיבה שיווקית?

שיתוף ע"י:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
תוכן העניינים

מה זה כתיבה שיווקית?

מנהל שיווק יצטרך להיות עם כל מחלקה בתחום שלו. הוא יעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם דוחות מחקרי שוק, פרסום, מכירות והפצה וצוות ייצור, וכתיבת שיווקית במידת הצורך.

מידע פיננסי וסטטיסטי

  • לכתוב דוחות.
  • לעקוב אחר ביצועי החנות והחברה.
  • לנהל קמפיינים ברשתות חברתיות.
  • לנהל פעילויות קידום מכירות.
  • לנתח ולחקור מחיר, ביקוש ותחרות.
  • צורת הכתיבה השלטת, לעומת זאת, היא דיגיטלית, המבוססת על מגמות עכשוויות – ספציפית בשיווק תוכן.

10 כללים קלים לכתיבת תוכן שיווקי

לכותבים שיווקיים יש מגוון רחב של אחריות, אך המתאים יהיה תלוי בדרישות הספציפיות של הלקוח. סופר שיווקי חייב להיות גמיש בהתחשב בלקוח, במוצר או בשירות המשווקים ובקהל אליו מתמקדים.

מהי כתיבה שיווקית?

כתיבה שיווקית היא יותר מסתם הוצאת פוסטים בבלוג ועותק של אתר אינטרנט. כותב שיווק חזק הוא חלקו עיתונאי, חלקו מומחה לנושא וחלקו חוקר – ויש להם אפילו חוש הומור כשהאירוע מחייב זאת.

בואו נסתכל על כמה מהאסטרטגיות שכותבים שיווקיים טובים נוקטים כדי ליצור כתיבה שמשכנעת קהל לפעול.

במה שונה כתיבה שיווקית מסוגי כתיבה אחרים?

כתיבה שיווקית נועדה ליצור תוכן עם מטרה. הוא מספק מידע שלקוחות מחפשים, כולל משאבים ניתנים לפעולה עבור לקוחות ולקוחות העסק. הכתיבה השיווקית של עסק יכולה ללבוש צורות רבות, החל מפוסטים בבלוג ועותק של אתר שמתעדכן לעתים קרובות ועד למאמרים מפורטים יותר המתפרסמים בחנויות מוכרות. זה יכול גם ללבוש צורה של תסריט וידאו הלוכד את תשומת הלב של הקהל ומסביר או מדגים את המוצר של החברה.

תפקידו המסורתי של הקופירייטר התרחב ולעתים ממלא כל צוות השיווק. כל חבר בצוות זה, מהאנליסט העסקי ועד מנהל המדיה החברתית, צפוי להמיר רעיונות לעותק שיווקי.

 

פרסום ביוטיוב

 

1. כתיבה – שמור על זה פשוט ותמציתי

בכתיבה שיווקית, עקרון ק.י.ס.ס פירושו שימוש במבנה פשוט ופשוט בן שלושה חלקים המורכב מהקדמה, עותק גוף ומסקנה.

בהקדמה, הכותב צריך להסביר את הערך המוצע לקורא. אי ביצוע זה אומר אובדן מעורבות ותשומת לב של הקוראים. אם זה יקרה, זה לא משנה מה יהיה בשלושת הסעיפים הבאים.
גוף התוכן שלך הוא המקום שבו אתה מרחיב את הטיעון שהוצג בהתחלה. זה המקום שבו אתה נותן עדות לתמיכה בטענתך.

המסקנה חוזרת על המבוא ומסבירה גם כיצד חלק התוכן סיפק יתרון לקורא כלקוח.

2. כתבו לקהל שלכם

כתיבת פיסת תוכן טובה פירושה להבין מי הלקוח שלך. חברות לא צריכות להשלות את עצמן לחשוב שכולם רוצים את המוצרים שלהם כי זה פשוט לא ריאלי. הניסיון לפנות לכולם בסופו של דבר הופך את המוצר לבלתי מושך.

אחת הדרכים היעילה להשיק אסטרטגיית זיהוי קהל היא ליצור פרסונות של לקוחות. פרסונות לקוחות או קונים הן ארכיטיפים חצי בדיוניים המבוססים על מחקר לקוחות בפועל ונתונים המייצגים את תכונות המפתח של קהל היעד שלך.

לאחר עריכת ראיונות, קבוצות מיקוד ומאמצי איסוף נתונים אחרים, משווקים מאחדים את התגובות כדי לזהות מאפיינים משותפים בנתונים הזמינים. משם, הם פועלים לזהות נקודות כאב ושאר פסיכוגרפים שלקוחות החברה חווים. באמצעות הנתונים הנאספים והמנותחים הללו, אתה יכול לפתח פרופיל של אדם המשלב מידע דמוגרפי ונושאים נפוצים מהנתונים שלך. כאן מתגבש החזון של לקוח טיפוסי.

3. הפוך את זה לסיפור כשזה רלוונטי

סיפור סיפורים יכול להיות כלי רב עוצמה כדי ללכוד ולהחזיק את תשומת הלב של הקהל שלך. לסיפורים יש עוצמה מכיוון שהם נוגעים בליבה הרגשית של מי שאנחנו כבני אדם. לפני שהייתה המילה הכתובה או המודפסת, היו מסורות בעל פה. סיפור מוצלח עונה על שלוש שאלות ליבה:

  • מה התוצאה? זה מתאר את הדרך שבה אתה רוצה שהקהל שלך ירגיש ויגיב לאחר ששמע את הסיפור שלך.
  • מה העלילה? זה ההתחלה, האמצע והסוף של הסיפור.
  • מה הנרטיב? זה קובע איך אתה קושר את מרכיבי העלילה יחד לרצף מלוכד של אירועים.
  • לאחר שקבעתם את התשובות לשאלות אלו, חפשו משוב על הסיפור שלכם מאחרים. לאחר מכן תוכל להחליט כיצד הסיפור ישולב במסע הפרסום או במותג שלך.

Storytelling היה כלי שיווקי חזק במיוחד עם כניסתם של עסקים בעלי מודעות חברתית. סיפור סיפורים יכול להעביר את המחויבות של החברה לתת בחזרה, כמו גם את האמונה שלה במוצר שלה.

 

שיווק באינסטגרם

 

4. כלול נתונים סטטיסטיים וצטט את ההפניה

קל להגדיר טענה. גיבוי הקביעה הזו בראיות עשוי להיות לא כל כך פשוט. שיווק תוכן טוב כולל לרוב סטטיסטיקות שנגזרות מחקרי שוק.

אם אתה מנסה להביא נקודה הביתה לקהל שלך, גבה אותה בסטטיסטיקה. זוהי דרך יעילה לשכנע קורא לגבי הדיוק של הקביעה שלך. ביטויים כמו "המון אנשים…" הם מעורפלים ועשויים להיראות נכונים אינטואיטיבית אך לא מוכחים, כגון "המון אנשים אוהבים את המכוניות שלנו!" עם זאת, קשה יותר להתווכח עם משפט כמו "מאזדה היא המכונית המדורגת מספר אחת לאמינות על פי דיווחי הצרכנים", יחד עם קישור לדוחות הצרכנים המגבים את ההצהרה הזו.

5. צור פסקאות קצרות

יש סיבה אחת מאוד פשוטה להשתמש בפסקאות קצרות בכתיבה שיווקית, במיוחד עבור תוכן שיווקי דיגיטלי: סביר להניח שהקהל שלך קורא את התוכן בסמארטפון או בטאבלט. הרבה יותר סביר שפסקאות קצרות ישמרו את תשומת הלב של הקורא ויראו פחות מפחידות.

6. הוסף הומור כשזה הגיוני (ומתאים למותג שלך)

כאסטרטגיה שיווקית, הומור יכול להיות יעיל בשימוש נכון. זה יכול להיות גם קטסטרופלי כשמשתמשים בו לרעה. החדרת הומור לקמפיין שיווקי יכולה להיות הצעה מסובכת. הצלחה לא מסתמכת רק על ההומור עצמו, אלא גם על הידע שלך על הקהל שלך, מודעות למצב, ואינטליגנציה רגשית.

הומור אפקטיבי בשיווק בדרך כלל מתבטל, כפי שהיה במקרה של הקמפיין של KFC. בשנת 2018, KFC חיה את הסיוט הגרוע ביותר של כל מסעדת עוף מטוגן: מחסור בעוף. היא התמודדה עם המשבר הזה עם תרגיל כתוב בצורה מבריקה, מתאימה לקהל ולשון בלחי בצחוק על עצמו תוך טיפול בבעיה. בתורו, זה אפשר לקהל לצחוק יחד עם החברה.

"אנחנו מצטערים.

"מסעדת עוף בלי שום עוף. זה לא אידיאלי. התנצלות ענקית ללקוחותינו, במיוחד אלה שנסעו מגדרם כדי לגלות שאנחנו סגורים. ותודה אינסופית לחברי צוות KFC שלנו ולשותפי הזיכיון שלנו על העבודה ללא לאות לשיפור המצב. זה היה שבוע גיהנום, אבל אנחנו מתקדמים, וכל יום יותר ויותר עוף טרי מגיע למסעדות שלנו. תודה שסבבת אותנו".

7. השתמש ב-CTA

זוכרים קודם לכן כשתיארנו כתיבה שיווקית פשוטה ותמציתית כבעלת הקדמה, גוף ומסקנה? מבנה זה מגיע לשיאו עם סט ברור של הוראות שנועדו להניע את הלקוח הפוטנציאלי לקריאה לפעולה.

אם לקוח משקיע את הזמן כדי לקרוא את הכתיבה שלך והשקעת את הזמן כדי לתת לו כתיבה שווה קריאה, אז הקריאה לפעולה משמשת כתמורה הדדית. קריאה חזקה וברורה לפעולה נותנת לקורא את הצעד הבא לעשות על מנת ליצור אינטראקציה עם העסק שלך באופן שיפתור את הבעיה שלו.

8. שלבו SEO בצורה טבעית

כדי שלקוחות פוטנציאליים יקראו את התוכן שלך, אתה צריך להקל על מציאתו, או שאתה צריך לשים אותו ממש מולם. קל למצוא כרוך במנועי חיפוש, בעוד שהאחרון כרוך בדרך כלל בקידום מדיה חברתית המיועדת לאותו קהל יעד.

היופי ביחסים בין השניים הוא שאחד מאכיל את השני. מדיה חברתית יכולה להביא להיטים לתוכן האינטרנט שלך, מה שיכול לעזור בשיפור הדירוג האורגני במנועי החיפוש. כאשר אדם מוצא את האתר שלך באמצעות קישור לפייסבוק, למשל, אתה יכול להשתמש בתוכן האינטרנט הזה כדי להעביר אותו לעדכוני הטוויטר, האינסטגרם והפינטרסט שלך.

מפתח נוסף לשימוש באסטרטגיות אלה כדי לטפס בדירוג מנועי החיפוש הוא קטעי תוכן מרעננים באופן קבוע המקשרים זה לזה. יצירת קישורים פנימיים המחברים את קטעי התוכן הטובים והפופולריים ביותר שלך, בין אם זה דרך האתר שלך, בלוג או עדכון מדיה חברתית עוזרת להגביר את יכולת השיתוף של התוכן שלך, כמו גם את הסבירות שאתרים אחרים יקשרו אליו.

9. אל תמכור

כותבים שיווקיים שלא עובדים בשיווק מבלבלים לפעמים בין שיווק למכירה. שתי הפונקציות הללו הן קריטיות להצלחה ארגונית אבל הן לא אותו דבר. דרך טובה לחשוב על ההבדל בין שיווק למכירה היא על ידי חשיבה על ההבדל בין מוצר למותג.

מוצר (או שירות) הוא דבר, מוחשי או לא, שיכול להיות קשור אליו ערך. ברגע שהמוצר או השירות נמצאים בידי הלקוח והם שילמו עבורו, העסקה בעצם סגורה.

מצד שני, מותג הוא רעיון. מטרת השיווק היא להפיץ את הרעיון הזה לכמה שיותר אנשים. כאשר המותג מתקבל על ידי קהל היעד דרך ערוץ או ערוצים ספציפיים, הקשר בין החברה לקהל זה רק החל, ותפקידו של השיווק הוא לשמור על הקשר הזה כמה שיותר זמן.

קראו עוד על: מה זה seo?

10. צרו קול מובחן המייצג את המותג

כשאתה שומע משווקים מתייחסים ל"קול" של מותג, זה עשוי להישמע מעט מופשט. קול הוא דבר שקשה לכמת או למדוד, בניגוד למדדים אחרים בשיווק כמו SEO או כניסות לאתר או מספר הנרשמים לבלוג.

הקול מתייחס לרגש ולאישיות הנאפים בתקשורת של החברה ולתגובת הקהל הרצויה לאותן תקשורת. החלק היחיד בקול של מותג שניתן למדוד הוא באיזו עקביות הקול הזה מועבר בערוצי התקשורת השונים של המותג.

לדוגמה, קול המותג של מיילצימפ משדר פשטות, קלות שימוש ופתרון הכל באחד ללקוחותיה.

עברו לדף הבית: שיווק דיגיטלי לעסקים.

הירשמו עכשיו:
פוסטים אחרונים